CHAPEAU ROUGE

MENU

Rozhovor s Claire Morgan12.1. se v Chapeau rouge uskuteční další akce s názvem BE AT: s hostující DJane Claire Morgan (au). Beef Records pro vás připravili rozhovor, ať víte, s kým máte tu čest...
Před tvým přesunem do Berlína jsi dlouho žila v Sydney. Sice jsou obě města na opačné straně zeměkoule, ale jak Berlín tak Sydney jsou hodně velká a řekněme kosmopolitní města. Jaký hlavní rozdíl spartuješ mezi těmito metropolemi ty osobně?


Hlavní rozdíly jsou hlavně v počasí a historii - z toho vyplývá i spousta dalších věcí – jak se lidé oblíkají, jak přemyslí, jak pracují. Oproti Sydney má Berlín jen velice malý korporátní sektor. Velké firmy a korporace jsou v pozadí... hlavni slovo mají v Berlíně mladí lidé a umělci. Život je tu z mého pohledu zdravější a vyrovnanější. Lidé se zdaleka tolik nehoní za penězi. V Berlíně je každou noc co dělat... všude se neustále něco zajímavého děje. Někdy je těžké odolat, ale učím se to. Jinak by člověk vůbec nic neudělal. Sydney má zase šmrnc! Je to krásné a módní město ve kterém žije spousta lidí, kteří mají za cíl něco dokázat a udržet si svůj vysoký životní standard, což bývá často hodně časově náročné. Na nějaký bujarý noční život pak nezbývá moc času.A co Berlínská zima? Jak to zvládáš? Seš ráda kolik různého oblečení na sebe můžeš navlíknout?

Zima mi nevadí… vůbec. Tohle je moje první zima! Líbilo se mi, když bylo všude bílo, jenže teď je všude bláto. Snad zase brzo nasněží. Nosit několik vrstev mě ale štve. Vyrostla jsem na pláži, takže mnohem radši venku běhám v letních šatičkách!Žiješ v Berlíně už asi rok. Jak jsi na tom s němčinou? A co plánuješ dál? Přesuneš se jinam a nebo zůstáváš?


Počkej počkej… jsem tu jen 6 měsíců a rozhodně se teď nikam přesouvat nebudu. Berlín jsem si zamilovala. Akorát si v lednu zajedu na měsíc domů do Austrálie. A němčina? Na tu se mě prosím neptej. Po 2 měsících intenzivního studia jsem rada, že si v sámošce koupím rohlík.


A co Berlín a hudba? Uspokojuje tě tamní elektronická scéna?


Jasně… to bys musel byt padlý na hlavu, kdyby sis v Berlíně nenašel to své. Nejde jen o elektronickou muziku. Všechny žánry tu mají velké zastoupení. Berlín je prostě hudební Mekka – to je bezpochyby. Hraní mě tu baví a mám pocit, ze lidi nevědí, co ode mě cekat, protože tu jsem precejenom nová tvář. Mám více prostoru návštěvníky klubu překvapit něčím co neznají.
Řekni nám něco o klubu Berghain – je to jeden z nejkontroverznějších a zároveň nejzajímavějších klubů na světě. Proč to tam každý tolik miluje a proč je někdy tak těžké se dostat dovnitř?


Berghain je to nejlepší místo pod sluncem! Sice dá někdy dost zabrat se dostat dovnitř, ale když máte štěstí a je dobrá konstelace hvězd, tak to jde. Když už jste konečně uvnitř, tak pochopíte. Nechoďte ale do spodních místností, hlavně muži. Tedy pokud jste hetero! Mohlo by se Vám tam něco přihodit...haha. Moje nejoblíbenější mise do Berghainu bývají časně ráno… nasnídám se, sednu na kolo a vyrazím do Berghainu zapomenout na všechno kolem. To člověk musí zažít aby pochopil.Ví se o tobě, že jsi pořád věrná vinylu. Už jen málo australských djs hraje z desek a podobná situace je samozřejmě i v Praze. Proč jsi nezanevřela na vinyl a proč si myslíš, že mladí djs dnes raději stahují mp3?


Hodně muziky, která se mi líbí, vychází jen na vinylu, což je super. Jenže dnes už můžu z vinylů hrát jen v několika klubech, málokdy, když hraju v zahraničí a už vůbec ne na festivalech. Nejvíc mě ale hraní naplňuje v okamžicích, kdy mám možnost hrát z desek z velkého systému a lidi se baví. Co se týče stahování mp3, vůbec s tím nesouhlasím. Chápu, že lidi chtějí mít přístup k těžce dostupným/promo/nevydaným trackům, ale dost mě štve, když si někdo zadarmo stahuje hudbu, kterou si bez problémů může koupit, a to jenom proto, že nechce platit. A djs, kteří si myslí, že hrát v klubech z mp3 stačí, mají asi něco s ušima!

Theo Parish řekl, že je to jen otázka lenosti mladé generace. Myslíš si to taky?

Nevím, v jakém kontextu to Theo řekl a nejsem si jistá, jestli bych použila slovo lenost. Osobně pro mě hledání hudby online doprovází vždy určité zklamání, protože se člověk v tom množství jen těžko orientuje narozdíl od prohrabávání se deskami v regálech vinyl shopů. Vždycky, když se na internetu dostanu k platbě, mám takový divný pocit, že mi něco uniklo. A ten pocit mě štve! Myslím si, že djs, kteří se při nakupování tracků řídí komentáři na blozích nebo playlistem někoho slavného, jsou líní, ano, ale stavět proti sobě nakupování online a nakupování ve vinyl shopech, to nejde. Je to něco uplně jiného.
Řekni nám něco o scéně v Sydney a Melbourne. Ještě pořád tě inspiruje? Hrála jsi více méně ve všech vyhlášených klubech po celé Austrálii. Jaké párty a kluby stojí za to navštívit?


Momentálně se v Austrálii děje tolik zajímavých věcí. Sydney má dva úžasné nové kluby (Spice Cellar a One22), které se oba zaměřují na undergroundovou elektronickou hudbu, a taky opravdu dlouhou tradici outdoor parties pod širým nebem – SASH a Bare Essentials, to jsou mejdany na střeše. Je tam taky spousta opravdu skvělých místních djs. Melbourne procházelo v tomhle ohledu jistou krizí, protože scénu ovládali lidé, kterým nešlo o hudbu ani o umělce, kteří je vlastně živili. Ale dnes se situace mění a Melbourne je oficiálně zase v kurzu! Za zmínku rozhodně stojí party Out of Focus a Sound of Thought, Haul Music a Animals Dancing. Několik skvělých místních producentů, tradice outdoorových festivalů a klub Killing Time tvoří dohromady fantastickou hudební platformu.


A co tvoje vlastní produkce? Ten tvůj remix pro Haul Music je fakt skvělý a měl velký ohlas. Co dalšího plánuješ?

Moc děkuju. Byl to můj první houseový počin – vím, že není dokonalý, ale jsem na něj pořád dost hrdá. Haul Music je asi nejlepší label v Austrálii a kluci, kteří ho mají, jsou mí dobří kamarádi. A co dál? Zařídit si v Berlíně nové studio a mít zase hodně práce.


Novy mix: http://soundcloud.com/claire-morgan/be-at-chapeau-rouge-prague
Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO