CHAPEAU ROUGE

MENU

5.7. BE ATBeef records, Arcade Night a Chapeau Rouge uvádí:

BE AT feat. NICONE (Stil Vor Talent, Bar 25, Berlin)
with Dj Schwa (Shades of Gray, Beef) & Ark
(Arcade Night)

Nicone aka Alexander Gerlach se pohybuje na taneční scéně více než 15 let. S jeho druhým a přísně tajným projektem, který nemůžeme zveřejnit, si získal uznání po celém světě a společně si zahráli na obřích festivalech jako Love Parade, Time Warp a Fusion. Projekt Nicone vznikl v roce 2007 jako neobvyklé spojení hudby a módy pod jednou hlavičkou. Lexy totiž není pouze nadaný muzikant ale je i zručný designer a s Helenou Kapidzic navrhují nejrůznější střihy oblečení v pravém berlínském stylu.

    


Nicone si jako hudební projekt získal respekt díky novým postupům v kompozici minimalistických house skladeb, které jsou určeny pro ty nejrozjetější párty, ale přitom zůstávají stále undergroundové a originální. Nicone rád experimentuje s vokály a živými nástroji z různých etnických menšin. Z jeho tracků můžeme slyšet nejrůznější balkánské trubky a trumpety, vliv španělského flamenca a nebo cikánské gipsy dechovky.
Nicone vydává skladby a remixy na legendárním labelu Bar 25, který patří stejnojmenému berlínskému klubu. V Bar25 je Nicone rezidentní Deejay a my doufáme, že se brzy dočká znovuotevření. Dále Nicone vydává na labelu Olivera Koletzkiho – Stil Vor Talent a česko-australském Beef records.
Přijďte 5. července do klubu Chapeau Rouge a nechte se pohltit zvukem berlínské elektronické muziky v podání jednoho z nejlepších tamních Deejay‘s. O support se postará Dj Schwa, majitel značky Beef records, a Dj Ark z Chapeau Rouge.

Nicone website: http://www.nicone.cc
Čtěte také rozhovor: direct.techno.cz/rozhovor/38028/nicone-cssr-byla-oblibenym

More info:
www.myspace.com/bar25label
www.stilvortalent.de/
www.myspace.com/ilovenicon
www.beefrecords.net
www.djschwa.net
www.myspace.com/arkdj

__________________

Nicone aka Alexander Gerlach has been deeply involved in the electronic scene for more then 15 years now. With his other project, so famous that we can not reveal it’s name, Alexander gained respect all around the world and performed at massive festivals such as Fusion, Love Parade, Time Warp... Project Niconé has been established in 2007 as quite an unusual connection between music and fashion. Alex isn’t just talented musician, he is also a great designed and together with Helena Kapidzic they design and produce true Berlin style apparel.

Niconé, as a music producer, became famous for his unusual blend of very underground but still accessible music that is ready to rock any dancefloor. Niconé loves to experiment with vocals and some really weird live instruments that we could normally hear in gipsy music that comes from Balkan. We can also hear a lot of influences from Spanish flamenco and other abstract live music.
Niconé is a resident dj at the legendary Bar 25, which is also a really cool record label. Besides Bar 25 Niconé is often releasing tracks on other well established labels such as Oliver Koletzki’s Stil Vor Talent and of course Beef records.
Come and join us on 5th of July at the Chapeau Rouge right in the heart of historical Prague city. You will be sucked into the true sound of Berlin by one of the best Djs out there... Supported by Schwa from Beef records/Shades of Gray and Ark from Chapeau Rouge.Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO