CHAPEAU ROUGE

MENU

Report

Pondělí 2.6.2008 - Divoké srnčí věci a různé barvy konverzace kluků z druhého patra, Roe-Deer – 2.6. Chateau

2. 6. 2008 - Autor: Kristoff.Thievery@seznam.cz

Brzy to bude deset let, co baskytarista Šmity, společně se zpěvačkou Emou Brabcovou a kytaristou Vráťou Kuglerem, zahlédl „za velmi podivných okolností“ (zpěvaččina slova) srnku přímo pod okny chaty, kde právě vznikala nová kapela. Každý komu tehdejší Roe-Deer unikli si určitě vzpomene na jejich předělávku singlu Lucky Boy ze Samotářů. Z té doby již v Roe-Deer nezbylo snad vůbec nic kromě jejího otce Šmitiho. Ema se brzy vydala jinou cestou a odnesla si s sebou z Roe-Deer počátek vlastní kapely Khoiba. Zbytek Roe-Deer, jejíchž novodobé dějiny se datují od roku 2001, pak čelil neustálým personálním změnám, se kterými se ruku v ruce nesl také vývoj hudby pod „srnčí“ značkou. Kapela se začala více profilovat jako indie kytarovka, jemné a melancholické nálady Emy nahradil svým specifickým silným hlasem zpěvák Andrzej Palec, který se stal Šmitimu stálým autorským spoluhráčem, kapela výrazně přitvrdila. Roe-Deer v následujících letech vystřídali několik jmen za bicími a kytarou, a vydali dvě alba. Výrazněji však o sobě dali vědět především v posledních dvou letech, kdy se Roe-Deer podařilo alespoň na chvíli ustálit složení a kdy zabodovala singlem 2 nd floor boy, předcházejícím úspěšné album Take (2007).

Od té doby už je však zase všechno jinak. Roe Deer nezklamali a v Chateau nás, po delší odmlce, poctili premiérově opět v nové sestavě. Odchozí, Adama Voneše a Marka Klasnu, nahradili kytarista Adam Vopička a bubeník Chico Torres z kapely The Fake Tapes. „Za celou existenci Roe-Deer nejsou dvě alba natočená stejnou sestavou a jinak tomu nebude ani nyní“ zní hojně citovaný výrok Šmitiho, ohledně nového chystaného alba s pracovním názvem Aurora, a předznamenává tím i neutuchající a pravděpodobně nikdy nekončící posuny kapely novými směry.

Roe-Deer tedy v Chateau ukázali, že jsou opět (tak jako každým rokem) jiní, než jak si je fanoušci pamatovali od úspěchu singlu 2 nd floor boy. Otázkou však pro mne zůstává, zda-li je to pro kapelu s tak osobitou historií a významným místem na české kytarové scéně krok správným směrem.

Nově příchozím se rozhodně podařilo skvěle sehranné a zkušené duo Andrzej-Šmity obohatit. Adam, přestože působí velmi mladým dojmem, svou kytaru ovládá s přehledem, melodičností i úderností a nebojí se na jevišti improvizovat a experimentovat. Bubeník Chico zase dává do svého projevu obrovskou energii, jíž umí dát do pohybu i starší generace publika Roe Deer.

Na druhou stranu se Roe-Deer tímto svým novým zvukem, jenž předznamenává singl The Wild Things, nebezpečně přibližují k oscilaci mezi atmosférou Placebo a Blur, a obecně k populární vlně brit-post-rocku. Nechci rozšiřovat řady fanoušků tesknících po starých časech Roe-Deer, každopádně mám z dnešního koncertu pocit, že kapela se tentokrát možná až moc přiblížila střednímu proudu velké části českých kytarových kapel, které v současnosti hojně míří do vod popularity screamo rocku a postpunku. Specifický hudební projev, obohacený o různé syntezátory a efekty, zajímavé kytarové riffy, žánrová pestrost kapely a v neposlední řadě chytlavý Andrzejův hlas mi tentokrát přijdou tak nějak osekané ve prospěch současných trendů a z pestrosti srnčích „divokých věcí“ trochu hrozí zůstat jen ty různé barvy conversek jejích členů.

Pravdou ale je, že tento vývoj nelze v případě Roe-Deer připisovat touze po slávě či po svezení se na módní vlně patek. Roe-Deer od jejich počátku provází příjemná skromnost a především snaha soustředit se více na hudbu a své publikum, než na dobývaní pódií a nemyslím, že by tomu mělo být tentokrát jinak. Roe-Deer hraní baví, to bylo vidět i v Chateau Underground, kde kapela zahrála skladby z předchozích dvou alb a dala publiku ochutnat již zmíněný singl The Wild Things. Roe-Deer tak možná jen zkoušejí, co by nové sestavě sedlo nejvíce a nakonec se nám třeba představí úplně jinak. Kdo ví, protože konec dnešního koncertu kapela pro změnu zabarvila, v průběhu balady Vertigo, do značně psychedelického nádechu, bez toho aby ubrala na tempu, či zábavě.

Roe-Deer zkrátka fungují. Publikum se skvěle bavilo a nám nezbývá než počkat si do podzimu na celé album, abychom se dozvěděli, jakže to tedy s nimi v nejbližším roce bude. Do té doby můžete Roe-Deer zahlédnout na několika letních festivalech.

www.roe-deer.cz
www.myspace.com/roedeer

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO