CHAPEAU ROUGE

MENU

Dance Klub 7.10.2011

CUBISM

Datum akce:
7.10.2011

Patro:
Dance Klub

DJs & Bands:
DJ Inxec (uk) (techno)
 
Mobius Strum (costa rica) (deep house)
 
DJ St. Claire (minimal)
 
DJ Kuba Kubicek (house)

Po roce tu máme narozeninové vydání Cubism party, která za sebou od jejího samotného začátku s Mobius Strum zanechává jen pozitivní ohlasy… Tentokrát se vám v čele narozeninového vydání Cubism party představí velice žadaný Christopher Sylvester aka Dj INXEC, který přínáší jeho unikátní sound uprostřed jeho tour po USA právě do Chapeau Rouge!! Následovat budou Mobius Strum a Mauricio de Sostoa z Kostariky a samozřejmě residenti Cubism party St. Claire a Cubic… které ve spojením s touto party není třeba představovat.


INXEC(Cocoon / Get Physical) Stále víc žádaný dj a producent , kterého nelze přehlédnout, s jeho spoustou žívých vystoupení, je dnes vyhledávaným jménem po celém světě. Nedávno získal rezidenci ve vyhlášeném klubu Harry Klein v Mnichově Již drive po podpisu u labelů jako Distinctive, Renaissance, a Contexterior, byl Inxec v roce 2009 pozván ke spolupráci se světoznámým labelem Cocoon rec.
V současnosti tento inovativní producent tráví svůj čas na cestách svým turné po USA takže jeho vystoupení v Praze slibuje, že ho uslyšíme v opravdu nejlepší formě. S jeho unikátním soundem se máme opravdu na co těšit!!
Bude to opravdu našlápnutá oslava prvních narozenin Cubism party!

Mobius Strum (Half Seas Over) djská a producentská dvojice z Kostariky, kterou tvoří Leonardo Falfán a Eles Lopez ..
Leonardo je také součástí dvojice Kabuto a Koji, proslulé na celosvětové umělecké hudební scéně a jeho různorodé hudebni aktivity dělají z Mobius Strum velice obratné duo, schopné pojmout energii davu a vrátit to desetinásobkem.
Tvorba Mobius Strum se čím dál tím vice objevuje v playlistech TOP DJS po celém světě.Jsou vlastníky labelu Half Seas Over který produkuje značné množství počinů od místních i mezinárodních umělců a rezidenty klubu Vertigo v San José.
Byli headlinery prvního Cubism mejdanu,který měl obrovský ohlas, nyni se na Cubism vrací opět v plné formě .

Mauricio de Sostoa (Soundswell)
Který bude speciálním hostem narozeninového vydáni Cubism Party, za deskami pohybuje už od roku 1995.
V roce 2000 potkal Leonarda Falfana a založili spolu projekt Tekes a de Sostoa, jejich prvni release spatřil světlo světa v roce 2002. Toto partnerství přivedlo Mauricia na myšlenku opustit rodné Španělsko a začít žít na Kostarice kde působí dodnes, nejen jako dj a promotér.
Mauricio de Sostoa hrál po boku známých jmen, jako je Astro&Glyde, Mauro Picotto, John Larner, Tom Sawyer, Tim Skinner, Sean Cusick, Tekes, RobbiE, Melissa O, Sweet Bo, Edgar del Real, DeskOne a další…
Pracoval také na vizuálech na masivnich eventech jako je Megaplec, Primavera Sound, Midi Festival,Videa, etc.....a také v mnoha top klubech v Barceloně tentokrát tomu tak bude I na Cubism!

Mimo hostů se můžete těšit na ty, kdo to mají na svědomí rezidenty Cubism party St. Claire a Cubic!!


INTERPRETI

Mobius Strum (costa rica)

Styly: deep house

Mobius Strum is a Costa Rican  couple of djs and music producers Leonardo Falfán (Tekes ) and Elena López (Eles).

Within the electronic music scene they are known for playing mostly deep and tech house sounds tinging their sessions with other innovative musical proposals. 

Leonardo is part of the duo Kabuto & Koji,  renowned artists in the electronic  scene world wide.  This year he has launched his own independent record label, Half Seas Over,  promoting and producing a considerable roaster of local and international artists. 

Eles was resident at the mythical underground BackDoor Club in San José where she explored, developed and exposed her musical taste.

Leonardo and Eles  decided to join talents and today their sessions are well known for transmitting that  special energy that unites them as a couple. 

In Costa Rica they are residents at the superfine Club Vertigo, one of Latin America’s best night clubs; and abroad they have played in events in New York City, Miami and Bogota. They have signed their musical creations with important record labels such as Akbal Music in Cancún, Caramella in Italy, InfraDig Records in Mexico D.F., Lower East Side in London, SK Supreme in Kosovo, Supernature in Barcelona and with their own Half Seas Over.

Their present venture is an album which involves the participation of renown Costa Rican artists; aimed to be performed live with a fusion of music, video, theater acts and dancing.
The project has had a lot of good reception and the future promises great success.DJ St. Claire

Styly: minimal

Entered the clubbing scene in 2007 starting on good vinyl. In Prague her beginnings can be traced to the legendary Chapeau Rouge, Roxy, Mecca, Summer of Love, Summer Session....This marked her first invitations and trips across the border to Slovakia, where her success was even more widespread. In the summer 2010 she was invited to play in Monaco, opening her doors to the international dj scene.

Besides being a talented DJ, St.Claire has also been active promoter, St.Claire's resident party - Relaps in Roxy with Brian Sanhaji, is usre to re-appear and reinforce her position on the Czech DJ scene.

Recently, during her trip to Costa Rica to play several venues, she started a collaborative production and performing project with Kuba Kubicek (Cubic). They will launch this project in late February 2012 during Cubism @ Chapeau Rouge.

www.myspace.com/djclaire01

DJ Kuba Kubicek

Styly: house

Kuba Kubíček (Cubic)

has been a staple of the local electronic scene since 2007. From the very beginning he earned respect due to his effortless mixing, super charged energy and positive vibes. His sound now stylishly rides the border of tech-house and techno using minimalist elements which when added to precision timing and Cubics ability to read and react to the crowd sets a tall order for rival local DJ's

At the beginning of 2008, he left first time to Costa Rica, where he rocked numerous parties. Recently he became a resident dj at CUBISM-Chapeau Rouge, in Prague which is new format of party for those who are tired of mainstream….,

In his relatively short career DJ Cubic has appeared at a number of prestigious parties and he is among the most exciting of the emerging new generation of Dj's.

During his recent trip to headline at Vertigo in Costa Rica, he decided to venture into more production based work. Together with St. Claire, he is launching a new studio and performing project, debuting in late February 2012.

Links:
www.myspace.com/cubicdj
www.facebook.com/cubismpragueczechrepublic
www.chapeaurouge.cz/interpreti/djs/C/840-dj-cubic

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO