CHAPEAU ROUGE

MENU

Sindre Bjerga v Chapeau Rouge

25. 2.  Sindre Bjerga, Staplerfahrer a Nils Rostad v Praze v Chapeau Rouge

Po půl roce se do Prahy vrací norský elektronik Sindre Bjerga. Vystoupí 25. února v Chapeau Rouge a doplní ho dva spřátelení hudebníci: krajan Nils Rostad, který se věnuje kytarové improvizaci, a nizozemský experimentátor Steffan de Turck tvořící pod jménem Staplerfahrer. Všichni za sebou mají množství ceněných nahrávek a bohaté zkušenosti z evropských festivalů. Nevycházejí výhradně z oblasti noise music, ale ze stylově rozmanitého zázemí norské, resp. holandské umělecké scény (Nils Rostad se věnuje také malbě, Staplerfahrer sound artu). Koncert pořádá KLaNGundKRaCH spolu s Minority Records.

 

Sindre Bjerga přes deset let pracuje se zvukovými kolážemi založenými na drones. Přestože prozkoumává především psychedelické frekvence, jeho zvuk může být někdy intenzivně soustředěný do sebe, jindy zase nevyzpytatelně excentrický. Je vždy vybaven minimem prostředků a vyznává estetiku odpadu, přesto dokáže s až alchymistickou jemností proměnit zvukové smetí v delikátní, krystalicky průzračnou matérii. Vystupoval vedle takových jmen jako Phil Minton, Jim O´Rourke, Thurston Moore, Culver, Ashtray Navigations či Jazzfinger, spolupracoval s Robertem Hortonem, Uton či Lasse Marhaugem a pravidelně tvoří v norském duu Bjerga /Iversen. Provozuje vlastní label Gold Soundz. V roce 2008, kdy v Čechách vystoupil poprvé, mu vyšla nahrávka Black Cobweb Mind u pražského labelu KLaNGundKRaCH.

 

Staplerfahrer si pohrává především s praskavými a lámanými zvuky elektronických obvodů, s elektromagnetickými vlnami a různými mechanickými „hračkami“. V posledních několika letech šíří svou hudbu prostřednictvím undergroundových labelů z celého světa (např. norský TIBProd., brazilský Menthe de Chat či americký Carbon) a na svých hudebních cestách sdílel pódium nebo spolupracoval s umělci a projekty jako DMDN (NL), Zan Hoffman (USA), Danielle Lemaire (NL), Eleanor Balson (USA), Sasha Neudeck (A) nebo incite/ (D). Účinkoval např. na festivalech November Music v Holandsku, NuMusic v norském Stavangeru a festivalu Interpenetration v Grazu.

 

Kytarista Nils Rostad si jakožto autodidakt vytvořil osobitý styl, který dokáže být zároveň velmi intenzivní i uzavřený – v této introvertní poloze je inspirován spíše americkými primitivisty, jako jsou Dredd Foole, Loren Connors nebo Christina Carter než evropskou avantgardou a free-jazzem. Díky tomu, že vedle klasických efektových pedálů používá především témbr, atak a hlasitost, jeho zvuk působí hodně osobně a nevšedně. Na sérii limitovaných CDR (většinou v počtu 20-30 kusů) vydává záznamy svých stylově rozmanitých soukromých improvizací na akustickou a elektrickou kytaru. Na desce Nils Rostad plays forgotten classics (2007) například přehrává zapomenuté skladatele ze 20., 30. a 40. let s použitím efektových pedálů ze 70. let. Příležitostně hraje také v duu se Sindrem Bjergou pod jménem Magnetic North Duo.

 

ODKAZY

http://myspace.com/sindrebjerga

http://myspace.com/thestaplerfahrer

http://staplerfahrer.nl

http://myspace.com/nilsrostad

 

 

KLaNGundKRaCH

http://klangundkrach.net

 

MINORITY RECORDS

http://minorityrecords.com

 

CHAPEAU ROUGE

http://chapeaurouge.cz


Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO