CHAPEAU ROUGE

MENU

Rozhovor s Djuma SoundsystemV pátek 7. června vystoupí v Chapeau Rouge světoznámý producent a dj Djuma Soundsystem, který se proslavil undergroundovým hitem Les Djinns. Mikkas je v Praze už od pondělí. S Michalem ze Shades of Gray jsou zavření ve studiu a pracují na nové desce. Jsme rádi, že se nám se ho podařilo na chvíli vyrušit a vyzpovídat.


DJUMA SOUNDSYSTEM INTERVIEW

1/ Ahoj Mikkas, jak se máš a co právě děláš?

Ahoj, právě jsem v praze poprvé po 15ti letech. Nikdy jsem tady dřív nehrál . Je to jedno z bílých míst na mapě evropy a jsem an to docela zvědavý. Přijel jsem o něco dříve, abych se setkal s kolegou Djem Schwou a uvařili jsme společně track nebo dva. Moc mě mrzí jak zde vše poznamenané povodní, kterou je právě Česká republika postižená.


2/ Vím, že pocházíš z Norska, ale už nějakou dobu žiješ v Dánsku. Proč si se přestěhoval právě sem? Je Dánsko teplejší?

V té době jsem studoval na filmového režiséra, ale po studiích jsem se přestěhoval do Dánska, které bylo “blíže Evropě” a s více liberálním duchem. Je to dlouhý příběh, takže ve zkratce: Stopnul jsem své filmové snění a stal jsem se profesionálním djem, začal vydávat a teď už to bude 15 let co jsem v Dánsku.


3/ Jak bys popsal Dánsko cizincům? A co místní hudební scéna zde, je zde silná undergroundová scéna? Slyšel jsem o docela bláznivých open airech v Dánsku.

V Dánsku je celá scéna centralizovaná v hlavním městě – Kodaň. Celé léto jsou zde festivaly a hodně z nich docela undergroundovejch. Na tom nejbláznivějším jsem hrál minulý týden. Jde o “Distortion”, festival, který se každý ze 4 dnů festivalu odehrává v jiné části města. Každý den je mejdan zadarmo, djs jsou rozesetí v každém rohu a lidé si všude kupují levné pivo a paří. V ten nejnarvanější den pojme festival okolo 100 000 lidí což je pak dost šílený.


4/ Docela populární label z Kodaně se nazývá Iboga. Hrával jsem jejich věci okolo roku 2000. Jejich hudba byla docela plodná a odlišná. Znáš je dobře?

Iboga je stále jeden z největších undegroundových trance labelů. Je to ale úplně jiný druh hudby než ten, ve kterém se pohybuju. Já jsem dá se říct deep housový kluk, ale kluky z Ibogy znám dobře, dokonce jsme měli nějakou studio session společně s Emokem. Bylo to docela vtipný, protože jsme nevěděli co a nakonec je z toho disco track, hehe! Poté jsme měli oba dva hodně práce a cestování a tak zůstal projekt nedokončený a nehrábli jsme na to víc než rok a půl.


5/ Ty hodně cestuješ viď? My dva jsme se viděli poprvé v Indii. Jaká byla pro tebe tahle tour? Plánuješ se vrátit do Indie?


Já si cestování užívám a pracuji na tom, aby vše fungovalo jak má. Nic se neudělá samo. Zaměřuju se především na to, abych v zimní studené sezoně odcestoval pryč z Evropy. Po Indii jsem cestoval docela hodně a užívám si to, jak se tamní scéna rozrustá. Měl jsem zde v zimě dokonce rezidenci, podle mého názoru, v tom nejlepším klubu v Goa (malý turistický stát v Indii). Bylo to super i přesto, že to byla moje první rezidenci po bezmála deseti letech a bylo to něco uplně jinýho nez na co jsem zvyklý.
6/ Kde jsi od té doby hrál?

Po tour v Indii jsem měl tour po jižní Africe a Mozambiku, poté to byl Egypt, Libanon a Rusko. Jižní Afrika byla pro mě úžasná. Jak jsem zjistil, tak jejich deep housová scéna je pro ně unikátní a je to největší místo pro prodej house music na světě!


7/ Les Djinns byl tvůj největší hit, který katapultoval Djuma Soundsystem na vrchol chartů a získal ti mnoho publicity. Očekávál jsi takový úspěch a nebo to bylo pro tebe velké překvapení?

Bylo to absolutně neočekávané a dalo nám to (bývaly jsme totiž dva) příležitost zahrát si na skutečně velkých akcích. Občas jsme hráli na popravdě dost špatných místech. Lidé to znali jako popový song a ne jako něco z hudebního undegroundu. Naštěstí jsme měli super manažera, který nám pomohl se správnými rozhodnutími vykašlat se na dobře placené komerční akce a zaměřit se na rozvoj nás jako undegroundového projektu.


8/ Jak to dnes cítíš? Udělal bys před lety stejné rozhodnutí, kdybys to teď mohl změnit?

Když se ohlédnu zpět, jsem si naprosto jistý, že jsem se rozhodl správně. I kdybych chtěl, nedokázal bych popovému publiku dát to co si žádá. Navíc popová kariéra může být velká, ale taky velmi krátká pokud se nepřizpůsobuješ. Hádám, že tě to musí bavit a musíš to dělat srdcem dokonce i když se jedná o popovou hudbu, čehož bych já nebyl schopen. Cítím se velmi spokojený tam, kde jsem právě teď i přesto, že nejsem tak bohatý jak jsem mohl být.


9/ Jak moc času trávíš ve studiu? Jsi takový ten typ zvukového inženýra (geeka) nebo tě více zajímá harmonická struktura skladeb?


Jelikož hodně cestuji, nikdy nemám dostatek času na produkci. Nikdy mi moc nešlo skládat na cestách. Ale když už jsem doma, snažím se strávit ve studiu tolik času, kolik jen jde. Sám sebe vidím více jako dje než jako producenta. Tím myslím, že se necítím nijak extra vzdělaný co se hudby týče. Jenom si to užívám a vždy čekám co z toho vzejde. Je to strašný žrout času, který je nepraktický, ale jediný, který znám. Rád spolupracuji s ostatními oproti sezení ve studiu úplně o samotě, Méně se soustředím na produkci jako takovou, ale o to více aby měla skladba co říci, aby to mělo nějakou myšlenku a dobrou melodii. Většinou dokončím tak jeden ze čtyřiceti nápadů, protože si vždy myslím, že ten nápad není dostatečně silný.


10/ My se moc těšíme na tvoje hraní. Je něco co by si rád řekl českým fanouškům?

Jsem zde poprvé a tak se cítím velmi napjatý. Doufám, že všichni ve zdraví přežijete povodeň a přijdete v dobré párty náladě! Vím, že je to malý klub, ale v takových klubech je většinou úžasná atmosféra, takže já jsem připraven to pořádně rozjet na BE AT:!

Ptal se: Michal Schwa

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO