CHAPEAU ROUGE

MENU

24.5. Lis Er Stille (den)Další ze série koncertů festivalu Indigoseries je tady - s pořadovým číslem 11 se představí dánští Lis Er Stille - a rovnou s novým albem!


 

LIS ER STILLE (dk) + MADE BY FIRE (cz) + GLITCHTET (cz)  = Indigoseries vol. 11

Hlavní hvězdou jedenáctého večera průběžného festivalu Indigoseries bude jedna z nejosobitějších a nejintezivnějších kapel současného prog/post rocku – dánští Lis Er Stille. Podpoří je čeští Made By Fire, dobře známí například díky hraní s Meshuggah, a Glitchtet.


LIS ER STILLE (dk)


Lis Er Stille (dánsky Lis je tichá) vznikli v roce 2004 v Arhusu jako projekt Martina Byrialsena, který zhudebnil obrazy dánského surrealistického malíře Vindrila. Čas z nich ale vytvořil v regulerní kapelu a zejména po debutovém albu (Construction Of The Amp Train) se zdálo, že rozšíří početnou rodinu zasněného skandinávského post-rocku.

Byla by to poměrně pohodlná cesta, vždyť už šéfeditor magazínu Rolling Stone David Fricke vybral Construction Of The Amp Train za album měsíce. L.E.S. ale začalo post-rockové klišé nudit a vydali úplně vlastní cestou. Ta se plně otevřela na předloňském albu The Collibro. Post-rocková minulost L.E.S. na něm potkává pompéznost Muse a prog-rocku, avantgardní písničkářství Caveova stylu a těžko identifikovatelné spodní proudy, které jednou připomínají skandinávský folk a podruhé tíživou gregoriánskou atmosféru.

Na rozdíl od mnoha dalších současných progresivních a fůzujících kapel však L.E.S. nezní jako racionální snaha o ekletičnost. V jejich hudbě je něco tak osobního a intenzivního, že dělí fanoušky všech žánrových subkultur, kterých se L.E.S. hudebně dotýkají, na nadšené a znechucené.

I na čerstvém albu Nous, které Lis Er Stille představí na jedenáctém Indigu, jsou Lis Er Stille temní a nepředvídatelní. Díky kompozicím, které často nabourávají mantry repetice a gradace, a skvělému expresivnímu zpěvu Martina Byrialsena mohou Lis Er Stille z progresivních předchůdců pocitem připomínat třeba Hammilovy Van Der Graaf Generator.

Důležitým prvkem hudby Lis Er Stille jsou také texty, které se často dotýkají témat jako sociální kontrola a obava člověka z přirozenosti. Obratně ale pracují s nevyřčeností a zanášením prázdných míst do textu, tedy technikou, jež i v dobré literatuře zapojuje do příběhu čtenáře. Příběhy a ideje muzikou L.E.S. prosvítají a dávají se tušit, stejně jako myšlenky prosvítaly mytologií, než je novověk uzavřel do klece jednoznačnosti.

Web: http://www.liserstille.dk/
MADE BY THE FIRE (cz)

Kromě desítek vlastních koncerů nadchnula kapela z Ledců u Plzně v minulosti posluchače jako předskokan švédských Meshuggah a dalších tvrdých partiček. V poslední době MBTF, zdá se, trochu ubrali hutnosti a tvrdosti a posunuli se k melodičtějšími barevnému projevu, ve kterém ale zůstala spousta groovu (vynikající bubeník). Což se nám moc líbí a lze si to ověřit na kapelním bandzonu (http://bandzone.cz/madebythefire) a na koncertě.
Kapela svým jménem uctívá památku požáru Národního divadla v roce 1881. A nebo taky jednu postavu z muzikálu Jesusstar Superchrist (Maid by the fire – ta co pozná Petra, než ho Kristus třikrát zapře …). A spoustu dalších věcí.
Ukázky: http://bandzone.cz/madebythefire


GLITCHTET (cz)


... je instrumentální trio z Prahy, které jako výkop koncertů používáme s oblibou. Tahle netradiční kytarovka v sobě má zvláštní kombinaci agresivity a promyšlenosti, která je společná kapelám jako King Crimson a Mars Volta.
Ukázky: http://www.glitchtet.com/
Lis Er Stille vydali nové album - a představí ho i v Chapeau rouge!

LISERSTILLE // NOUS // ALBUM TEASER // 20.02.12 from LIS//ER//STILLE on Vimeo.

Fb event: www.facebook.com/events/135656573234046/

O FESTIVALU:
Indigoseries je průběžný hudební festival v klubu Chapeau Rouge. Jeho cílem je přivádět do Prahy evropské klubové kapely alternativních žánrů a podporovat nejzajímavější skupiny české nezávislé scény. V rámci festivalu Indigoseries v centru Prahy hráli například už kapely Lis Er Stille (dk), Radare (de), Plan De Fuga (it), Dorena (sw), Crash Of Rhinos (uk), yPh (de, Moonlit Sailor (sw) či 4AxidButchers (it) a řada neméně dobrých českých kapel.
www.facebook.com/indigoseries

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO