CHAPEAU ROUGE

MENU

9.12. Festival VyoseníHudební festival Vyosení pokračuje!

Další díl pirátského hudebního festivalu Vyosení proběhne v pátek 9. prosince v pražském klubu Chapeau Rouge. Představí se písničkář Jan Burian, legendární punková formace NVÚ, předseda Pirátů Ivan Bartoš se svou kapelou Nohama napřed a dále skupiny Frontline (alternativní rock) a Moury z Roury (reggae/ska). První Vyosení proběhlo v létě 2011 na hradě Vlčtejn.

V podtitulu festivalu je slogan „hudby plný talíř, OSA ani halíř“. Cílem je poukázat na fakt, že OSA není na pořádání kulturních akcí ani pro zajištění příjmů hudebníků potřeba. Vyosení je zároveň i festivalem svobodné kultury v širším slova smyslu. Na místě bude infostánek k problematice svobodného softwaru, licencí Creative Commons a pirátství.

Situace, kdy si OSA účtuje peníze z benefic a koncertů autorů, kteří nestojí o to, aby musel pořadatel platit, nám přijde dlouhodobě neudržitelná. Odstrašujícím příkladem současné praxe je případ, kdy OSA přinutila zaplatit výpalné i pořadatele benefičního koncertu pro postižené a to vystupujícím autorům navzdory [1].

„Věříme, že pirátství a kultura nejsou v protikladu. Naopak, sami sebe vidíme jako kulturní hnutí, které odmítá, že primární motivací pro skládání písniček jsou peníze. Kdyby autoři nechtěli, aby se jejich tvorba dostala mezi lidi, tak by si ji nechali pro sebe. Na druhou stranu není nic špatného na tom, když se hudbou vydělávají peníze. Proto rádi přispějeme k finančnímu zajištění autorů pořádáním akcí, z jejichž výtěžku mají největší podíl – hudebního festivalu.“ říká organizátor pražského Vyosení Mikuláš Ferjenčík.

„Hudební festival je výborná příležitost, kdy se Piráti mohou potkat mezi sebou i s dalšími lidmi, v sobotu po Vyosení navíc proběhne v čajovně Šamanka pirátská programová konference Piratecon.“ doplňuje Ferjenčík.

Jediný účinkující na festivalu zastupovaný OSA je písničkář Jan Burian. Pořadatelé ho oslovili kvůli svobodomyslným názorům, které dlouhodobě hlásá v oblasti sdílení kultury na Internetu. „Vyhlásil jsem protiakci Kopírování zachraňuje hudbu, jsem šťastný, když si někdo moje cédéčko okopíruje a když ho poslouchá a dokonce lidi k tomu nabádám. Měli bychom si asi uvědomit, že umělci nejsou obchodníci, že nemůžeme úplně za všechno, co uděláme, dostat zaplaceno,“ říká Jan Burian.

Perzekuce ze strany OSA se Pirátská strana jakožto pořadatel festivalu neobává. Jan Burian bude hrát pouze písně, jichž je sám autorem, stejně jako ostatní účinkující. OSA proto nemá na výpalné z festivalu nárok.

Festival začíná v 18:30, pořadí kapel: Jan Burian, Nohama napřed,Frontline, NVÚ a na závěr Moury z roury. Následovat bude afterparty a DJs. Vstupné 100 Kč.

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO