CHAPEAU ROUGE

MENU

Magnus Fra Gaarden: Dánští burani a mistři špinavého anti-jazzu dnes v Chapeau

převzato z www.play.cz

Magnus Fra Gaarden: Dánští burani a mistři špinavého anti-jazzu v Praze

 

Magnus Fra Gaarden: Dánští burani a mistři špinavého anti-jazzu v Praze13.10.2009 | Podruhé během několika měsíců přijíždí do Prahy mladá dánská kapela Magnus Fra Gaarden. Kapela, která sice hraje tak trochu jazz, ale svojí špinavostí a brutalitou své muziky jakoby se spíš většině jazzu vysmívala, zahraje v pátek v Chapeau Rouge.

Magnus Fra Gaarden znamená dánsky Magnus z vesnice či Magnus ze zámku. A  “buranský” název téhle Kodaňské kapely není náhoda. Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejtragičtěji oblečenou “jazzovou” kapelu, měli by tito Dánové ztěží konkurenci. Zhusta hrají v tyrkysových a fialových šusťácích počátku 90. let, rockových rozhalenkách, převelečeni za medvědy a podobně.

Pravým protikladem intelektuální decentnosti dávají Magnus Fra Gaarden najevo svůj distanc klasickému be-bopovému jazzu a většině jeho dnešních kavárenských následovníků. Magnus fra Gaarden jsou antipodem onoho elitářského a bohužel nepřekvapivého jazzíku, který alespoň pro mne (a Bůh mi odpusť) zastupují oslavovaní jazzmani typu Davida Dorůžky.

Kodaňští mladíci hrají v poměrně klasickém složení kytara-basa-bicí-tenorsax-trombón. Výsledek na svém MySpace popisují jako punk-jazz. Punková špinavost a agresivní valivé bicí jsou nepřeslechnutelné. Stejně tak ale i temné harmonie a zlámané rytmy, které se nesou v dobré tradici nejtvrdších skladeb Frippových King Crimson.
    


Magnus Fra Gaarden hrají v Praze podruhé během několika měsíců. Letos v červenci je totiž Rudi Linka a spol. pozvali na Bohemia Jazz Fest, který se každoročně koná na pražském Staroměstském náměstí.

Organizátoři z Chapeau popisují Magnus Fra Gaarden jako jazz/funk/rock, před Bohemia Jazz Festem  ale media dokonce psala o “dánské funky kapele”. O to víc musela být většina diváků překvapena z brutální muziky, kterou kodaňský Magnus hraje.

Je jisté, že do sevřeného potemnělého klubu Chapeau Rouge, se bude špinavý kodaňský anti-jazz hodit víc než do bílého letního dne na Staroměstském náměstí.

autor: DANIEL PROKOP

převzato z play.cz

http://www.play.cz/profily/magnus-fra-gaarden-dansti-burani-a-mistri-spinaveho-anti-jazzu-v-praze

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO