CHAPEAU ROUGE

MENU

Xela (UK) + Alienist (Nicholas Bullen) (UK) + Gustav Tutre (CZ)

21.3.2009: Xela (UK), Alienist (Nicholas Bullen) (UK), Gustav Tutre (CZ) v Chapeau Rouge

John Twells alias Xela je pozoruhodný už svým hudebním vývojem. V počátcích čistě syntetizovaná tvorba v duchu „domácké“ elektroniky přelomu tisíciletí (mikrotonální IDM, glitchové beaty, ambientní uvolněnost) později ustoupila mnohem hřejivějšímu pojetí. Výrazné zastoupení skutečných nástrojů, i když nadále efektovaných laptopem, posunulo jeho hudbu až k příjemným indie popovým songům.
Výrazný zlom, úspěch a masivní ponor do temných vod nastává se třetím albem The Dead Sea. Xelova pocta hororovým soundtrackům je zároveň příklonem k mnohem syrovějším vyjadřovacím prostředkům, špinavější produkci a žánrové abstrakci. Následující vinyly, kazety i různé spolupráce pokračují v sestupu k základům zvuku – psychedelický noise vstřebávající folk, drone nebo dokonce lo-fi black metal v nejlepší tradici proudu nevědomí aktuálního hlukového undergroundu.
Xela stojí taky za Type Records, jež patří k nejzajímavějším vydavatelstvím současnosti. Po lednovém koncertu spřízněných Svarte Greiner a Elegi jde o další kontakt ČR s tou pochmurnější částí mladé scény okolo Type a pravděpodobně o jedno z posledních evropských vystoupení Johna než se přestěhuje do USA.
Novinkové album In Bocca Al Lupo, tematizující religiozní motivy, bylo původně zkomponované pro uměleckou instalaci zaobírající se strachem ve všech podobách. Doposud nejvíc temná a neutěšená Xelova nahrávka; pád obvykle nemá v nočních můrách konce...

Nicholas James Bullen, shodou okolností stejně jako John rezident anglického Birminghamu, je dnes už nestorem experimentální hudby. Podílel se na začátku 80. let na Final (projekt Justina Broadricka) a stal se zakládajícím členem Napalm Death, u nichž byl součástí původního line-upu debutu Scum, aby poté s Mickem Harrisem stvořil Scorn, kde se v roli hostů zjevuje opět kromě Broadricka také třeba James Plotkin (OLD, Khanate a další). V polovině 90. let nahrál společné album s Billem Laswellem – doposud jediné pod svým vlastním jménem – Bass Terror, excelentní mix ultratemného dubu a downtempa. Poté zdánlivě zmizel z jakéhokoliv hudebního dění, věnoval se nadále studiu, založil si však vlastní label (Monium) a věnuje se obskurním kolaboracím převážně elektroakustického charakteru, např. s Black Galaxy nebo kREEPA.
Jako Alienist prozkoumává okrajové oblasti zvuku a možnosti živé improvizace. Poškozená elektronika, přeskakující vinyly a klasické instrumenty kombinované s efektováním a smyčkováním v reálném čase utváří subbasově bzučivé chuchvalce, ventilační hukot, zkratované scratchování, znásilnění snímačů, hluk a ticho.
Krom vlastní produkce se Nic věnuje zvukovým instalacím a designu, rádiu, vede semináře na univerzitě, kurátoruje filmové i hudební festivaly.

Gustav Tutre je vlastním jménem Matěj Schneider, student muzikologie v Brně a především talentovaný zvukotepec. Jeho často kontemplativní miniatury postavené na zvukové manipulaci spojuje přes rozdílné vyznění cit pro náladu.


www.learnwithxela.com
www.myspace.com/monium13
www.myspace.com/gustavtutre
www.chapeaurouge.cz
www.letmo.net/productions


Xela, Alienist a Gustav Tutre vystoupí 21.3. v Chapeau Rouge (Jakubská 2, Praha 1).
 

Partneři Red Bull Red Bull Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken Radio 1 Heineken

RYCHÝ KONTAKT
JAKUBSKÁ 2, PRAHA 1

tel. 222316328

BAR OPEN

  1. po-čt / mo-thu
    12 - 03
  2. pátek / friday
    12 - 04
  3. sobota / saturday
    16 - 04

UNDERGROUND CONCERTS

start 20.00
Develop by PIXOLO